Přesilovka podle Western Digital: Jak ukládání dat mění výkonnost v ledním hokeji

Data a datová analytika přinášejí revoluci do způsobu, jakým hráči a fanoušci vnímají sport a sportovní události. Od fotbalu a basketbalu přes atletiku až po šachy, většina, ne-li všechny sportovní disciplíny dnes zavádějí metody pro efektivní sběr a analýzu dat. Nejinak je tomu i v rychlém a dynamickém světě ledního hokeje, kde digitální věk mění chápání hry na ledě i v hledišti.

V posledních letech se v hokeji stále více prosazuje integrace analytiky, která způsobuje revoluci ve způsobu, jakým týmy vyhodnocují výkonnost, přijímají taktická rozhodnutí a získávají konkurenční výhodu. Díky plnému přístupu k herním statistikám, výkonům hráčů a poznatkům o týmu data utvářejí budoucnost sportu a jsou základem přípravy na další zápas nebo sezónu. Schopnost získávat poznatky jde ruku v ruce s efektivním ukládáním dat, které umožňuje shromážděná data zálohovat, analyzovat a využívat.

Pochopení hokejové analytiky na ledě

Analýza dat v hokejovém světě spočívá v systematickém shromažďování, analýze a interpretaci dat s cílem získat přehled o výkonnosti hráčů, týmové taktice a obecných herních trendech. Pokročilé sledovací technologie, jako jsou nositelné senzory, trackery a kamery s vysokým rozlišením, zaznamenávají během zápasů celou řadu datových údajů, včetně pohybu hráčů, střeleckých pozic a přesnosti přihrávek, ale také sbírají data pro vyšší bezpečnost na ledě.

Vyspělé hokejové ligy v Evropě, jako je například ta dánská, používají až 63 kamer, které snímají každý centimetr kluziště ze všech úhlů. To umožňuje rozhodčím nebo funkcionářům rozpoznat a vyhodnotit nebezpečné situace během hry. Také v českých hokejových arénách se používají panoramatické kamery poháněné umělou inteligencí, které sledují dění, vytvářejí streamy ve vysílací kvalitě a poskytují data a nástroje pro analýzu videa pro týmy a trenéry.

Kromě toho může video s vysokým rozlišením výrazně zlepšit i další aspekty hry. Díky kamerám s umělou inteligencí s rozlišením 4K a 50/60 snímky za sekundu pro plynulý pohyb lze minimalizovat rozhodování a diskuse o gólech a sledovat statistiky v přímém přenosu. Umožňují také vytvořit takzvanou „situační místnost“, ve které mohou ligoví nebo jiní funkcionáři dohlížet na záběry z každého zápasu a být v přímém kontaktu s rozhodčími každého utkání. To zvyšuje úroveň rozhodování a usnadňuje posuzování sporných situací během hry.

Data poskytují nejen cenné poznatky o hře, ale mohou také pomoci prohloubit znalosti o statistikách jednotlivých hráčů. Jedním z nejdůležitějších dopadů analytiky v ledním hokeji je možnost zlepšit hodnocení hráčů, jejich výkonnost a trénink. Trenéři a školitelé mohou v reálném čase vyhodnocovat silné a slabé stránky hráčů, identifikovat oblasti, které je třeba zlepšit, a podle toho upravovat tréninkové programy. Sledování ukazatelů, jako je rychlost bruslení, přesnost střelby a reakční doba, umožňuje hráčům zaměřit se na konkrétní aspekty jejich hry a zlepšit tak jejich výkonnost.

Jedním z tréninkových nástrojů založených na datech, který poskytuje tyto druhy poznatků a pomáhá zdokonalovat techniku hráče, je tréninkový trenažér pro hokejisty, nazývaný Skatemill, který je doplněn monitoringem s využitím několika kamerami s vysokým rozlišením a který se stává stále oblíbenějším mezi českými hokejovými profesionály. Trenérům umožňuje nejen detailní pohled na techniku bruslení jednotlivých členů týmu, ale také umožňuje hráčům trénovat periferní vidění a reflexy. Sportovci na bruslích musí sledovat všechny obrazovky kolem sebe a rychle reagovat na směr udaný na displeji, kterým mají vystřelit puk.

V souvislosti se sledováním výkonnostních ukazatelů může analýza dat pomoci také sledovat zdravotní stav hráče a minimalizovat riziko zranění. Sledování únavy hráčů, jejich pracovní zátěže a tělesných funkcí umožňuje týmům efektivně řídit aktivity a stav členů týmu bezprostředně před zápasem i v jeho průběhu. Všechny tyto údaje hrají zásadní roli při posuzování hodnoty hráčů, zejména v procesu skautingu, při vyjednávání o smlouvách a při získávání hráčů. Pokročilé poznatky umožňují komplexnější hodnocení potenciálních draftových výběrů a hlubší pochopení vlivu nového hráče, které jde nad rámec tradičních statistik, jako jsou góly a asistence, ale zohledňuje i širší základní analýzy a zapadnutí do týmu.

Analýza dat navíc může trenérům a managementu umožnit vypracovat efektivnější týmové strategie. Analýzou kombinací hráčů, změn v sestavě a taktických rozhodnutí mohou týmy identifikovat vzorce, které vedou k úspěchu či neúspěchu. V kombinaci s historickými daty nebo daty od soupeřů mohou trenéři tyto poznatky využít k určení nejlepší herní strategie a získání rozhodující výhody. Mít k dispozici grafy výkonnosti týmu, které zahrnují, co týmy udělaly špatně nebo správně, může umožnit tvůrcům strategických rozhodnutí minimalizovat chyby a dosáhnout optimálních výsledků. Je zřejmé, že přístupy založené na datech umožňují informovanější úpravy před zápasem, během něj i po něm, což vede ke zvýšení efektivity a úspěchu na ledě.

Jak bylo uvedeno výše, datové úložiště potřebné pro tyto typy analýz musí mít obrovskou kapacitu. Vzhledem k tomu, že více než dvacet hráčů má své individuální údaje uloženy a přezkoumány po každém tréninku, zápase a sezóně od začátku do konce, je třeba shromáždit obrovské množství dat. Pro interakci a využití těchto dat jsou zapotřebí vysokokapacitní a vysoce výkonná úložná řešení, která pomohou usnadnit práci s touto záplavu informací.

Jak data zvyšují angažovanost fanoušků ledního hokeje

Analytika v ledním hokeji má vliv nejen na výkonnost týmů, ale zlepšuje také zážitek fanoušků. S rostoucí dostupností dat mají fanoušci přístup k pokročilým statistikám a analýzám, které jim umožňují hlubší vhled do sportu. Díky interaktivním vizualizacím, jako jsou dynamické grafiky, diagramy a tepelné mapy během (živých) přenosů, mohou diváci sledovat taktické kroky týmů v detailech. Vyvíjí se však i mediální pokrytí.

Televizní přenosy díky většímu množství technologií obohacujívysílání pomocí velkých dat v reálném čase, včetně analýz, které divákům doma přibližují dění. A se zaváděním technologických novinek, jako je virtuální realita (VR) nebo rozšířená realita (AR), lze do videostreamů přidávat ještě více nových služeb. Nakonec by to mohlo vést k úplné personalizaci přenosů, která divákům umožní kombinovat zvukové a vizuální prvky. Například v mezinárodních soutěžích by český fanoušek mohl získat dodatečné statistiky a informace a záběry z kamer jen svého oblíbeného českého hokejistu. Díky těmto na míru šitým informacím o statistikách hráčů, jako je nejvyšší rychlost střelby, mapy střel, rychlost bruslení a další výkonnostní ukazatele, a také opakovaným záběrům, poskytují data fanouškům více souvislostí ke hře a činí lední hokej zajímavějším a přístupnějším pro širší publikum.

Datová úložiště mají v analýze ledního hokeje velký význam

Zachycení, uložení, analýza, přezkoumání, sdílení. Ukládání dat hraje klíčovou roli v každé fázi profesionálních zápasů ledního hokeje. Sportovní události, jako je světový šampionát, vyžadují obrovské množství rychlých a spolehlivých datových úložišť, která umožňují živé vysílání nebo opakované sledování zápasů s nízkou latencí na všech zařízeních a platformách – od kamerového úložiště pro kamery 2K/4K a brzy i 8K až po potřebnou datovou infrastrukturu pro analýzu s využitím umělé inteligence na úložné platformě.

Na úrovni kamery spotřebuje hodina videa v rozlišení 4K přibližně 45 GB úložného prostoru. Uvážíme-li, že nejnovější kamery s vysokým rozlišením nahrávají rychlostí 50 snímků za sekundu (fps) a streamy se ukládají po dobu 30 dnů, musí základní infrastruktura pro ukládání dat v cloudu nebo v datovém centru poskytnout nejméně 351 terabajtů (TB). Při extrapolaci na celkový počet zápasů během vrcholné hokejové události (56 zápasů) činí celková potřebná kapacita více než 19 petabajtů (PB). S rostoucím využíváním technologií založených na datech, jako je VR, rozšířená realita a další analytika umělé inteligence, bude požadovaná kapacita úložišť jen růst. Využitím vhodné vysokokapacitní infrastruktury pro ukládání dat v kombinaci s počítačovými procesy učení, které využívají data, budou moci odborníci na lední hokej objevit zcela nový svět dat a metrik, které mohou využít k přizpůsobení strategií pro dosažení vynikajících výsledků a zapojení svých fanoušků do rozvoje hokejového sportu.

Print Friendly, PDF & Email
Share

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/mpx/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist
Share