Formát MP3 pod lupou – historie formátu

Formát MP3 je pouze jedním z řady MPEG formátů. Původně byl formát MPEG používán pro vysokou komresi videa a už málo kdo ví, že byl a je používán také k vysoké a velmi kvalitní kopresy zvuku.Formát MP3 se velmi rychle rozšířil nejen v MP3 přehrávačích, ale v celé řadě jiných odvětví. Připravili jsme přehled historie a samotného vzniku tohoto kompresního formátu.

Zvukový formát MP3 má základ ve formátu videa MPEG.MPEG (Motion Picture Experts Group) je velmi dobře znám v oblasti zpracování digitálního videa, jedná se o ztrátový algoritmus s vysokým kompresním poměrem. Pro jeho přehrávání postačuje výkon procesorů Pentium či PowerPC a na trhu je i řada grafických karet s hardwarovým dekodérem. Součástí formátu je kromě komprese videa i zvuková část, o které se zatím téměř nehovořilo. Formát MP3 se velmi rychle rozšířil a získal si velké množství příznivců.

Každý den se setkáváme s tím, že máme málo místo pro své datové soubory. Nároky na ně stoupají s pohodlností uživatelů počítačů. Každý takový náročný uživatel si přeje více grafiky a kvalitnější zvuk a v neposlední řadě i lepší uživatelské prostředí v nových programech. Toto je jádrem problémů s nedostatečnou kapacitou médií. Řešení je několik – počínaje novými druhy médií s větší kapacitou a konče již tolikrát probíranou kompresí. Kompresních algoritmů bylo vymyšleno mnoho. Obecně se řadí do dvou skupin -ztrátové a bezztrátové. MPEG patří do skupiny ztrátových kompresních algoritmů. Všeobecně vzato jsou tyto algoritmy založeny na nedokonalosti lidských vjemových orgánů.

Print Friendly, PDF & Email
Share

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/mpx/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist
Share