Výměnu lampy v projektoru zvládnete svépomocí i doma

Pořídili jste si projektor a rázem tak proměnili obývací pokoj nebo pracovnu v domácí kino? Pak nám jistě dáte za pravdu, že investice, která je pro pořízení tohoto moderního elektronického miláčka nezbytná, rozhodně není zanedbatelná. Na druhou stranu však mějte na paměti, že projektor vám při správném zacházení bude sloužit mnoho dlouhých let a žádný podobně vysoký náklad spojený s touto moderní vychytávkou vás již nečeká.

projektorŽivotnost lampy projektoru se udává v rozmezí 1000 až 2000 provozních hodin. U projektorů, které jsou vybaveny ECO modulem, vydrží lampa svítit i 4000 hodin. Její svítivost je však tímto modulem snížená přibližně o jednu třetinu. Co dělat tehdy, kdy lampa projektoru „odejde do věčných lovišť“? Bude ji potřeba vyměnit. Jak na to vám prozradíme na následujících řádcích.

Lampu do projektoru vymění i průměrně zručný kutil
V první řadě bude nezbytné projektor vypnout ze zásuvky a nechat jej vychladnout alespoň po dobu 30 minut. Jakmile se ujistíte, že projektor již nehřeje, můžete se pustit do výměny. Šroubovákem odstraňte kryt lampy a vyšroubujte šroubky, kterými je lampa k projektoru uchycená. Za pomocí madla jemným tahem vysuňte modul z konektoru a vytáhněte jej z projektoru. Vybalte lampu, která bude odpovídat původnímu typu lampy, a vsuňte ji do projektoru. Následně zatlačte na konektor a zašroubujte jistící šroubky i samotný kryt lampy. Po výměně lampy doporučujeme ještě vyčištění vzduchového filtru a vynulování počítadla, které vás informuje o tom, kolik provozních hodin zbývá do další výměny lampy.

Pozor na bezpečnost
Nikdy se žádné části baňky, která je součástí lampy, nedotýkejte holou rukou. Výrobci lamp a projektorů často dodávají i speciální fóliové rukavice, jejichž použití je pro výměnu lampy nezbytné. Pokud máte z výměny lampy obavy a se šroubovákem si příliš nerozumíte, raději tento proces nechte na odbornících v servise. Výměna s kompletní revizí projektoru vás zde vyjde na několik stokorun.

Print Friendly, PDF & Email
Share

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/mpx/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist
Share