Jak správně pečovat o projektor

Ačkoli současné moderní projektory nevyžadují ke svému chodu nutně náročnou speciální péči, správná údržba těchto přístrojů může význačně prodloužit jejich životnost. Čemu je tedy vhodné věnovat pozornost?

obrázky projektorUmístění projektoru

Je potřeba dobře zvážit, na jaké místo projektor upevníte nebo položíte. Na zařízení by se nemělo prášit a rovněž je třeba vyhnout se tomu, abyste do něj nedopatřením strkali a jinak ho posouvali či na něj pokládali věci. Nemáte-li na projektor vyčleněnou poličku či jiné vhodné místo, vyřešit situaci pomůže držák na projektor. Držáky jsou jednoduché na manipulaci, praktické a můžete si díky nim projektor nastavit přesně do polohy, kterou potřebujete, například ke stěně nebo stropu.

Čištění objektivu

Čištění objektivu je doporučováno provádět pravidelně. Je-li objektiv zaprášený, použijte pro vyčištění nádobku se stlačeným vzduchem. V případě, že se na objektivu vyskytnou jiné nečistoty či šmouhy, jemně je setřete pomocí papíru, který je k tomu určen, nebo jemným hadříkem navlhčeným v prostředku na čištění objektivů. V žádném případě nepoužívejte jiné materiály ani čističe (abrazivní utěrky, čisticí prášky, rozpouštědla aj.). Mohly by zařízení poškodit.

Čištění skříňky projektoru

Při znečištění skříňky prachem či jinými nečistotami otřete povrch jemným hadříkem bez chuchvalců. Pokud je skříňka znečištěna odolnějšími skvrnami, lze hadřík navlhčit vodou a čisticím prostředkem s neutrálním pH. Nikdy ale nepoužívejte vosk, líh, benzen či jiná chemická rozpouštědla.

Lampa do projektoru

Projekční lampa je snad nejdůležitější součástí celého zařízení. Zároveň se bohužel musí nejčastěji vyměňovat, protože žádná lampa nemá neomezenou životnost. Průměrně lampy vydrží okolo 1000 až 2000 hodin. Existují způsoby, jak její fungování prodloužit, a to jak nastavením úsporných režimů (bližší návod vždy naleznete v uživatelské příručce), tak zacházením s celým přístrojem. Je důležité například nechávat projektor v zásuvce i po vypnutí, aby ventilátor lampu stihl dostatečně ochladit. Poškodit funkčnost lampy, a tím i celého projektoru, může časté vypadávání elektrického proudu. Výměnu lampy signalizuje na přístroji zpravidla kontrolka svítící červeně. Je možné odnést projektor k výrobci a nechat si lampu vyměnit od něj. Běžně si ale uživatelé lampy mění sami (je to doporučováno i v uživatelských příručkách). Stačí si najít název modelu dataprojektoru, který vlastníte. Náhradní lampy pro zařízení značky Epson můžete najít zde. Vlastníte-li výrobek značky BENQ, stačí kliknout na tento odkaz. Není vhodné v přístroji starou lampu ponechávat, protože může poškodit funkci projektoru a ve výjimečných případech i vybuchnout.

 

Print Friendly, PDF & Email
Share

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /disk_1/www/cz/mpx/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist
Share